Znáte sama sebe?
20. 1. 2021

Znáte sama sebe?

Některé věci jsou tak samozřejmé, že vás ani nenapadne nad nimi přemýšlet. Prostě je berete tak, jak přijdou, a zbytek neřešíte. V životě ovšem mohou nastat situace a období, které vás donutí přemýšlet, počítat a více sledovat své vlastní tělo. Aby vám to šlo lépe, připravili jsme pro vás souhrn základních informací okolo menstruačního cyklu, ovulace, plodných dnů a hormonů. Základ k tomu, abyste lépe porozuměly svému tělu a přišly na to, co se s vámi každý měsíc děje.

Jak se počítá menstruační cyklus?

28 dní, to je průměrná délka menstruačního cyklu. Rozhodně ne každá žena však splňuje tabulky a průměry. Jak si tedy délku cyklu vypočítat přesně? Je to vlastně hrozně jednoduché, jen je potřeba zaznamenat si alespoň dvě za sebou jdoucí menstruace (ideálně byste si menstruaci měla zapisovat pravidelně a dlouhodobě). Délka vašeho menstruačního cyklu je od prvního dne menstruace (první den krvácení) po první den následující menstruace. Jasné, ne? Pokud jste došly k číslu někde mezi 21 a 35 dny, je váš cyklus v pořádku. 28 je opravdu jen průměr.

Menstruační cyklus a jeho fáze

Menstruační cyklus, to není jen samotná menstruace, tedy tolik neoblíbené krvácení. Cyklus můžeme rozdělit hned do 4 částí:

  1. První fáze je jasná = menstruace. Začíná tedy prvním dnem krvácení (od tohoto dne počítáte délku svého menstruačního cyklu) a ty šťastnější ji mají klidně jen 3 dny, některé z nás mohou krvácet i celý týden.
  2. Druhá fáze se odborně označuje jako folikulární, někdy se ale můžete setkat i s pojmem předovulační (hormonální změny v této fázi totiž připravují ženské tělo na ovulaci). Začíná vlastně prvním dnem menstruace a trvá zhruba 13 až 18 dní.
  3. Třetí fází je velmi známá (a často velmi žádaná) ovulace, která přichází na řadu na konci folikulární fáze.   Dochází k ní nejčastěji v polovině menstruačního cyklu, existují také různé kalkulačky a návody, jak přesně si období ovulace vypočítat. Spolu s ovulací (v momentě uvolnění vajíčka) se začne v těle zvyšovat hladina progesteronu. Díky tomu se mění povaha děložní sliznice a ženské tělo je tak připraveno na přijetí oplodněného vajíčka.
  4. Luteální fáze, začíná ovulací a končí prvním dnem následující menstruace.  V této fázi se děložní sliznice snaží dosáhnout co největší tloušťky, aby se do ní oplodněné vajíčko mohlo pořádně zavrtat a dále se vyvíjet. Pokud nedojde k oplodnění nebo uhnízdění již oplodněného vajíčka, děložní sliznice se na konci této fáze začne odlučovat, aby se mohla vytvořit sliznice nová, a znovu tak přichází menstruace.

To nejdůležitější o ovulaci

Pojďme si k ovulaci napsat něco víc. Co se děje s tělem, jak dlouho trvá a k čemu je dobrá? Ovulace je něco jako proces, během kterého se uvolňuje tzv. luteinizační hormon. Díky němu jednak dozrává vajíčko, jednak se ztenčuje stěna váčku, ve kterém je vajíčko uložené. Nyní tedy nastává čas pro uvolnění vajíčka a jeho možné oplodnění. Je potřeba zdůraznit, že vajíčko po ovulaci zaniká velmi rychle, takže může být oplodněno pouze v intervalu kratším než 24 hodin. Právě proto spousta žen, které by chtěly otěhotnět, ovulaci pečlivě vypočítává, testuje a snaží se během ní o (ne jeden) nechráněný pohlavní styk se svým partnerem. Některé ženy na sobě ovulaci umí rozpoznat – doprovází ji bolesti v podbřišku, změny cervikálního hlenu (zvýšený poševní výtok), citlivost prsou, mírné zvýšení tělesné teploty nebo změna polohy děložního čípku.

Plodné dny a otěhotnění

Za plodné dny se považuje období zhruba 5 dnů před ovulací až 1 den po ní. Nejvyšší šance na otěhotnění jsou tedy při pohlavním styku přibližně dva dny před ovulací a pak ještě v den samotné ovulace. Spermie si v těle ženy hezky „počkají“ na uvolněné vajíčko. Mužské spermie totiž dokážou v ženském těle přežít 3-5 dnů od pohlavního styku a jak už z předchozího odstavce víte, vajíčko může být oplodněné v průběhu 24 hodin od jeho uvolnění. K výpočtu ovulace, a tedy i určení plodných dnů, pomáhají například ovulační testy (ty zkoumají přítomnost luteinizačního hormonu v moči) nebo sledování bazální teploty ženy.

Ach ty hormony

Hormonální změny provází ženu po celý menstruační cyklus. Před samotnou menstruací mohou hormony za tzv. premenstruační syndrom (PMS zná úplně každá z nás), který je doprovázený výkyvy nálady, únavou a bolestmi. Za to všechno může zvýšená hladina estrogenů, a naopak omezená produkce endorfinů, které mají za normálních okolností pozitivní vliv na naši psychiku. Je potřeba dodat, že celého cyklu se neúčastní jen pohlavní hormony (folitropin, lutropin estrogen a progesteron), ale celý endokrinní systém. Každá žena by měla znát délku svého cyklu, délku krvácení a přibližnou dobu ovulace. Ke sledování můžete využít některou z dostupných aplikací k analýze menstruačního cyklu. Některé nabízí i další doplňky jako výpočet ovulace, sledování plodných dnů, upozorní vás na samovyšetření prsou a mnoho dalšího. Poznání vašeho cyklu a menstruace je v životě ženy důležité. Každá odchylka z vašeho běžného průměru vypovídá o vašem těle a zdravotním stavu. Můžete díky tomu přijít na kloub i počínajícím závažným onemocněním a také vám to v budoucnu pomůže rychleji otěhotnět nebo si vypočítat přesný termín porodu.

Pokud potřebujete s čímkoliv pomoci a poradit, neváhejte se obrátit na svého gynekologa. Je tu přece pro vás.