Záněty „tam dole“ aneb co může za to svědění a pálení?
28. 5. 2020

Záněty „tam dole“ aneb co může za to svědění a pálení?

Za poskytnuté odborné informace pro náš článek mnohokrát děkujeme paní MUDr. Radce Jarošové, vedoucí IVF programu na klinice Gennet Praha 7.

Jak už jsme psali v jednom z předchozích článků, záněty pohlavních orgánů představují přibližně 20 % všech gynekologických onemocnění. Kromě toho, že se mohou výrazně podílet na (ne)plodnosti, ovlivňují i psychický stav ženy. Podle původce infekce dělíme onemocnění na virová, bakteriální, kvasinková a parazitární. Jaké jsou ty základní zánětlivé nemoci ženských pohlavních orgánů? Co může za to hrozné svědění, pálení, bolesti, zarudnutí…?

Záněty čípku

Nejčastějším původcem jsou chlamydie a kapavka. A jak se tyto záněty projevují? Hojným výtokem, tupou bolestí za sponou a v kříži i řezavou bolestí při močení, zvýšenou teplotou, hrdlo je prosáklé, zarudlé, bolestivé a kontaktně krvácí. Při neléčeném stavu dochází k „vazivovým“ změnám hladkého svalstva, srůstům a tím i k neplodnosti ženy.

  • Chlamydia trachomatis – nepohyblivé bakterie, které parazitují na živých buňkách svých hostitelů, pomocí nichž se také přenášejí. Chlamydie se šíří přímým kontaktem s buňkami, ve kterých parazitují. Momentálně představují jednu z nejčastějších nemocí mezi sexuálně aktivními lidmi ve věku 15 až 50 let. Až 70 % infekcí probíhá asymptomaticky, nebo jen s minimálními příznaky. Chlamydie může přilnout také na spermii.                                                                                                                                                              
  • Kapavka – patří mezi nejčastější sexuálně přenosná onemocnění na světě. Její léčba podléhá hlášení a léčbě venerologovi (lékař, který vyšetřuje a léčí pohlavně přenosné nemoci). Onemocnění se často projevuje hnisavým zánětem sliznic vylučovacích a pohlavních orgánů, ale stejně jako chlamydie může probíhat i zcela asymptomaticky. 

STD (Sexually Transmitted Disease = sexuálně přenosná onemocnění)

  • Syfilis (lues) – přenáší se jak jinak než pohlavním stykem, ale také transplacentárně = vrozená syfilitida plodu. Léčba a hlášení opět podléhá venerologovi. V prvním stadiu se v místě vstupu infekce za 3 týdny vytváří tvrdý vřed, který je vysoce infekční, zduřují se i tříselné uzliny. Ve druhém stadiu (asi po 2 měsících) se onemocnění generalizuje – na celém těle je vyrážka a na vulvě a v dutině ústní se vytváří ploché puchýře, které mokvají a jsou také vysoce infekční. Třetí stadium přináší defekty na kůži, s rozvojem nemoci přicházídokonceneurodegenerativní stavy.
  • Mezi ostatní pohlavně přenosné nemoci patří: HIV (AIDS) a virové hepatitidy (HBV, HCV).

Urogenitální infekce

Infekce močového traktu a močového měchýře velmi úzce souvisí s genitální infekcí. Záněty jsou nejčastěji způsobené infekčními původci, ale příčiny mohou být i anatomické (například zúžení močové trubice, dilatace ledvinné pánvičky aj.). Příznakem bývají problémy při močení (většinou bolesti, časté nucení na močení, noční močení, močová inkontinence). Za urogenitálními infekcemi stojí různé bakterie – např. mycoplazmatické bakterie způsobují v graviditě předčasný odtok plodové vody a předčasný porod. Ureoplazmata jsou zase spojována s produkcí protilátek proti spermiím a zhoršeným spermiogramem u mužů.

Endometritis – zánět sliznice děložního těla

Dělí se na zánět sliznice a zánět celé dělohy. Zdrojem infekce (bakterií) je hrdlo děložní, odkud se ascendentně šíří nejčastěji po gynekologických výkonech (RCUI – revizích, hysteroskopiích), při nedokonalém potratu (např. zamlklém) i po porodu. Jak se projevuje? Únavou, bolestí v podbřišku, nepravidelným „špiněním“ až krvácením z rodidel. Zánět celé dělohy přechází i do okolí na vejcovody, vaječníky a do okolí a vzniká tzv. hluboký pánevní zánět – zvyšuje se teplota, přichází zimnice. Někdy tento akutní stav přechází do stavu chronického, což se projevuje bolestivostí pánve, výtoky, nepravidelným krvácením a neplodností.

  • Hluboký pánevní zánět (PID – pelvic inflammatory disease)

Podle rozsahu postižení se dělí na: zánět vejcovodu, zánět vaječníku a zánět obou subjektů. V ústí vejcovodu vzniká uzavřený vak, kde se hromadí zánětlivá tekutina nebo hnis. Nedojde-li k terapii, zánět se šíří do okolí, i třeba na kličky střevní. Pokud infekce postupuje ještě dále, vzniká zánět v pánvi nebo pobřišnice. A pozor. Takto neléčený zánět pak může způsobit metabolický rozvrat, vznik septické „flebotrombozy“, bakteriální septický šok a smrt pacientky. Jaké jsou příznaky? Podle rozsahu onemocnění – bolesti v podbřišku (většinou oboustranné), vysoká teplota, zimnice, únava, bolestivé palpační vyšetření, náznaky peritoneálního dráždění, bolestivý Douglasův prostor, výtoky z pochvy.

Další zánětlivá onemocnění v oblasti zevního genitálu a pochvy: parazité (roup dětský), abscesy konečníku, haemerhoidy, absces Bartholiniho žlázy (přímo nad vstupem do pochvy se nachází dvě párové žlázky, jejichž ústí se může infikovat bakteriemi, uzavřít se a vytvořit absces = zánětlivou cystu, kterou je nutno chirurgicky ošetřit)