Záněty močových cest a snaha o početí
22. 5. 2020

Záněty močových cest a snaha o početí … Mají něco společného?

Tentokrát jsme si pro vás připravili obsáhlejší povídání o zánětech močových cest. Kdo takový zánět zažil, ví, jak moc je nepříjemný. Kdo jej nezažil, určitě o něm alespoň slyšel a dopředu se ho obává. Má zánět močových cest kromě bolesti, pálení, zápachu nebo častého močení i jiné dopady na náš život a naše tělo? Odpověď najdete na následujících řádcích.

Za poskytnuté odborné informace pro náš článek mnohokrát děkujeme panu MUDr. Viktorovi Vikovi, z oddělení Urologie a Andrologie na klinice Gennet Praha 7.

Rizikové skupiny

Všimli jste si, že infekce dolních močových cest (nejčastěji zánět močového měchýře) se objevuje u malých děvčátek v batolecím věku (které se ještě nezbavily plínek) a poté u žen vyššího a velmi vysokého věku (které se bohužel v důsledku časté inkontinence moči k plenkám opět vracejí)? Třetí, a zároveň nejčastější období výskytu infekce dolních močových cest se objevuje se začátkem sexuálního života. Je zajímavé, že jeptišky dodržující sexuální abstinenci prodělají zánět močového měchýře daleko méně pravděpodobněji než jejich vrstevnice mimo klášterní zdi. Zcela jistě by tedy bylo možné jako prevenci vzniku infekce dolních močových cest doporučit celibát, ale obáváme se, že toto doporučení není pro většinu žen (a samozřejmě i „jejich“ mužů) úplně přijatelné. Navíc by to rozhodně nepomohlo zvýšit porodnost. A šance na početí? Ta by byla nulová, což rozhodně nechceme.

Sex a zánět

Ano, je zde příčinná souvislost mezi sexuální aktivitou a zánětem močového měchýře. Mnoho žen se domnívá, že za infekci může její sexuální partner – buď jako zdroj bakterií, nebo rovnou jako „přenašeč“ infekce. Toto tvrzení není zcela pravda. Za vznik infekce může sex jako takový. Při koitální aktivitě dochází k „vmasírování“ všudypřítomných bakterií skrz krátkou ženskou močovou trubici do lumen močového měchýře a následně může dojít k jeho osídlení zmíněnými bakteriemi. Tím se dostáváme k tomu, jak může infekce bránit početí – jestliže pohlavní styk vede k opakovanému zánětu močového měchýře, četnost sexuální aktivity páru rapidně klesá, počet spotřebovaných antibiotik partnerkou stoupá a pravděpodobnost úspěšného spontánního početí dramaticky… jak jinak než klesá.

Prevence je základ

Jak tomuto problému předcházet? Rozhodně nikoliv sexuální abstinencí, ale dodržováním základních preventivních pravidel. Na prvním místě je potřeba zmínit dostatečný příjem tekutin, který zajistí pravidelné vyprazdňování močového měchýře, a tím odplavení případných bakterií. Pravidlem by mělo být vyprázdnění močového měchýře po sexuální aktivitě, dodržování základních hygienických pravidel a nezadržování moči – když se mi chce, tak si dojdu na záchod a nebudu to zbytečně odkládat. Pokud tato jednoduchá a snadno aplikovatelná pravidla nestačí, je vhodné se poradit nikoliv s praktickým lékařem, který zpravidla nasadí antibiotika, ale s odborníkem v oboru = urologem či uro-gynekologem.

Držíme pěsti, ať se vám záněty močového měchýře vyhýbají obloukem. Nezdá se to, ale jejich léčení a úplné vyléčení může trvat opravdu dlouho. Nejen, že je to jednoduše nepříjemná věc, ale také tím přicházíte o příjemné chvíle se svým partnerem, nebo dokonce oddalujete možnost početí. A to by byla velká škoda. Že?