Vliv darování vajíček na zdraví a plodnost ženy
Možnost žen počít dítě se výrazně snižuje s postupujícím věkem. Toto ovšem není jediná příčina, která brání v otěhotnění. Pokud žena prodělá onkologickou léčbu, vážnou gynekologickou operaci nebo má sníženou kvalitu vajíček, tak často její jedinou nadějí zůstává dárkyně, která ji poskytne své zdravé vajíčko. Pomoc dárkyň je velice cenná a dbáme na to, aby se cítily během celého procesu příjemně.
Před zařazením do programu darování získá každá zájemkyně přehled o svém zdraví. V rámci vstupní konzultace zajišťujeme na našem pracovišti širokou škálu potřebných vyšetření zahrnující gynekologickou a ultrazvukovou prohlídku, důkladné genetické vyšetření pro vyloučení patologických mutací genu pro cystickou fibrózu, spinální muskulární atrofii, hluchotu a vyšetření karyotypu, které odhalí případné nesrovnalosti v počtu chromozomů. Dále se v rámci vyšetření provádí hormonální test na „ovariální rezervu“, což je odhad tzv. zásoby vajíček ve vaječníku. Pokud bychom na základě výsledků testů zjistili, že by darování vajíček bylo jakkoli rizikové, nedoporučíme ho a následně se postaráme i o konzultace ohledně případné další léčby.
Odběru vajíček, který probíhá v celkové anestezii, předchází hormonální stimulace vaječníků pomocí injekčního pera, které zaručuje naprosto bezbolestnou aplikaci léků. Léky vydává dárkyním u nás na klinice odborný personál, který také podrobně vysvětlí, jak a kdy se užívají. Naše dárkyně vždy odcházejí řádně pučeny a se všemi potřebnými informacemi. Osobní přístup ke každé dárkyni a komunikace je pro hladký průběh a komfort darování obzvlášť důležitý. Ze strany dárkyně je pak nutné přesně dodržovat léčebný plán stanovený lékařem a být transparentní ohledně zdravotního stavu i v minulosti prodělaných zákrocích. Součástí stimulace jsou také dvě ultrazvukové kontroly, při kterých má lékař možnost zhodnotit individuální reakci dárkyně na dávkování hormonů a dle potřeby ho upravit.
Tato prevence napomáhá vyhnout se případným, byť vzácně se vyskytujícím komplikacím, kterým se nám, díky zkušeným lékařům s mnohaletou praxí, kteří plánují stimulační protokoly a množství léku každé dárkyni na míru, daří úspěšně předcházet.
Samotný odběr vajíček je mini invazivní zákrok a jak už název napovídá, jedná se o maximálně šetrnou metodu odsátí vajíček, bez jakéhokoliv zásahu ve smyslu řezání, stříhání nebo šití.
Ojediněle se může objevit: zarudnutí či svědění v místě vpichu, které odezní, po ukončení aplikace léků. Zánět, krvácení z vaječníku – u méně než 0,5 % žen, někdy se může objevit mírná bolest v podbřišku, nafouknutí břicha či špinění. Dále hyperstimulační syndrom (OHSS), který se vyskytuje u 1-2 % žen.
I když dárkyně vajíček mnohdy darují opakovaně a logicky máme pocit, že tím její vaječník vyčerpáváme a snižujeme tak její plodnost, naštěstí k tomu nedochází. Obecně u žen v každém cyklu dozrává větší množství vajíček, jen jedno však dospěje k ovulaci. Ostatní vajíčka zanikají.
Darování vajíček nemá na plodnost vliv. Potvrzují to nejen odborné studie, ale vidíme to z vlastní zkušenosti – k úbytku množství vajíček ve vaječníku nedochází opakovanými hormonálními stimulacemi, ale postupně s věkem bez souvislosti se stimulací.
Věřím, že pokud jste ještě měly nějaké pochybnosti, pomohla jsem Vám je spolu s MUDr. Polákovou, vedoucí lékařkou darovacího programu GENNET, objasnit.
Vaše Ema