Transplantace dělohy: sci-fi nebo realita?
22. 9. 2021

Transplantace dělohy: sci-fi nebo realita?

Kdo o této operaci zatím neslyšel, tak se může z tohoto článku mnohé dozvědět. Historicky první transplantace dělohy proběhla v Česku už před více než 5 lety. Konkrétně v sobotu 30. dubna 2016. A zázraky se dějí dál. České zdravotnictví je nejen díky tomuto zákroku na světové úrovni. Říkáte si, že je to skoro jak sci-fi, ale opak je pravdou.

První česká transplantace dělohy

Pacientkou byla tehdy 30 let stará Jana, která nemohla mít děti kvůli vrozené vadě. Dělohu jí darovala její vlastní matka, té bylo 53 let. Celá operace trvala 16 hodin, tedy téměř celou sobotu zmíněného 30. dubna, protože jsou v děloze milimetrové cévky a celkově je třeba velmi důkladná a precizní práce. Dělohu transplantovali lékaři z pražského IKEM (Institutu klinické a experimentální medicíny). 16 hodin, to je teda síla, velký obdiv našim lékařům.

Od té doby lékaři provedli dohromady 10 podobných zákroků. Tři ženy po něm porodily děti.

První žena, které se v Česku podařilo po transplantaci dělohy otěhotnět, porodila 29. srpna 2019. V Gynekologicko-porodnické klinice 2. LF UK a FN Motol se narodil zdravý chlapeček. Dalším ženám se sice po transplantaci podařilo otěhotnět, ale až tímto porodem se završila šestiletá snaha projektu transplantace dělohy.

První dítě se narodilo císařským řezem. Maminka i novorozenec byli v pořádku. Chlapeček vážil 2740 gramů. Dělohu novopečené mamince ponechali pro případ dalšího těhotenství. 

Tyto případy dávají obrovskou naději všem ženám, kterým chybí děloha. Protože i tak mohou porodit vlastní zdravé dítě. Neskutečné a skvělé.

Komu transplantace pomáhá?

Možná jste ani netušili, že jsou ženy, které od narození nemají dělohu, případně jim musela být ze zdravotních důvodů odstraněna. To jsou kandidátky pro transplantaci dělohy. 

Jaké jsou podmínky pro transplantaci?

Operace je stále experimentální. Provádí ji na své náklady pražský IKEM. Mohou ji podstoupit pacientky, které jsou mladé a zdravé, mají dlouhodobého partnera a chtějí vlastní dítě. 

Všechny ženy s transplantovanou dělohou podstupují metodu umělého oplodnění (IVF), kdy už mají předem připravená embrya. Lékaři jsou opravdu připraveni na všechno a dopředu o tom pacientky informují. S IVF musí souhlasit oba partneři. Porod probíhá císařským řezem za asistence transplantačních chirurgů.

Kdo jsou dárkyně?

Najít vhodnou dárkyni dělohy je podle lékařů velmi obtížné. To je důvod, proč dělohu pacientkám v Čechách darovaly například jejich matky nebo teta. Dokonce ani nevadilo, že dárkyně byla po přechodu. Díky nasazení hormonální stimulace začala děloha do několika týdnů od operace menstruovat. Takže věk dárkyně není nejdůležitější faktor, i když hraje podle chirurgů také svou roli.

Jak je to ve světě?

Poprvé se o transplantaci dělohy pokusili v Saúdské Arábii, zákrok však nebyl úspěšný. Operace byla provedena na přelomu tisíciletí, je to tedy celkem nový postup. Další podobnou operaci provedli v roce 2011 v Turecku, kde žena otěhotněla, ale na začátku těhotenství potratila. 

Úspěch slavili lékaři ve švédském Göteborgu. V roce 2014 se tam podařilo první ženě na světě s transplantovanou dělohou donosit zdravé dítě.

Na celém světě se podařilo přibližně 20 porodů u žen, které měly transplantovanou dělohu. Konkrétně ve Švédsku, USA, Brazílii, Indii a u nás v České republice. To je krásná zpráva.

Transplantace dělohy jako léčba neplodnosti?

Tuto metodu uznalo například Německo. Transplantace dělohy je považována za léčbu neplodnosti a hradí ji zdravotní pojišťovna. Snad se i u nás dočkáme.

Aktuálně

Český program na transplantaci dělohy je podle dostupných informací v současné době pozastavený. Měla na to vliv pandemie covidu-19. Lékaři totiž nechtěli provádět další transplantace, aby neohrožovali pacientky. Po této operaci je vyšší riziko infekce i horší průběh nemoci covid-19.

Věříme, že po přečtení článku už věříte, že nic není nemožné. Minimálně co se týká českého zdravotnictví a jeho vývoje. Mnoho žen má teď naději na vysněného potomka.

Vaše Ema

Zdroj: FN Motol a ČRo