Symptotermální metoda: Ano, či ne?
12. 5. 2021

Symptotermální metoda: Ano, či ne?

Troufáme si říci, že každá dospívající dívka i dospělá žena ví, že existuje nespočet způsobů, jak se chránit proti početí. Ať už se jedná o hormonální či nehormonální antikoncepce, kondomy či pesar. Metoda, která už není tak známá, je tzv. symptotermální metoda. Jedná se o přirozenou antikoncepci a spočívá ve dvojím principu ochrany. O jaké principy se jedná? A byla by vhodná i pro vás? To a mnohem více se dočtete v článku. 

O co se vlastně jedná?

Symptotermální metoda je hlavně o porozumění vlastnímu tělu. Je postavena na sledování bazální tělesné teploty a hlenového příznaku několik dnů v menstruačním cyklu. Zpočátku se to může zdát složité a věřte, že to bude chtít i několik měsíců, než si metodu „osaháte“, ale až se to stane, je možné, že nebudete chtít nic jiného. 

Bazální teplota je teplota těla. Měří se pod jazykem nebo v pochvě. Ideální je proto digitální teploměr, který disponuje dvěma desetinnými místy. Na trhu ho najdete pod názvem bazální teploměr. Nezapomeňte, že měření byste měla provádět vždy jen na jednom místě a ve stejný čas. Nejlépe ráno, ihned po probuzení.

Cervikální hlen (neboli hlen děložního krčku) má za úkol chránit vaše pohlavní ústrojí před infekcemi. Hlen se mění podle fáze cyklu a pokaždé je trochu jiný. Měly byste ho sledovat ideálně třikrát denně
a posuzovat u toho vnímání pocitů, tzn. sucho, vlhko nebo mokro v zevních rodidlech. Dále byste měly sledovat     , zda je hlen táhlý, tuhý, nebo obsahuje případné hrudky. A nakonec popíšete jeho vzhled –      zda je průzračný, bílý, mléčně zbarvený atd.

Využijte moderní technologie

Posouzení všech těchto výsledků je poměrně složité. Nebojte se ze začátku využít třeba mobilní aplikaci, kam si budete výsledky zapisovat. Bude to taková vaše „berlička“.  Teploty, čas a další okolnosti si zapíšete do tabulky či aplikace a jednoduše zjistíte, kdy máte ovulaci. S ohledem na hlenový příznak pak díky několika pravidlům určíte, kdy vám začíná plodné a neplodné období.

Pozor, nezapomeňte myslet i na různé anomálie, např. kdy jste byla na večírku, časté noční vstávání, den, kdy jste na měření zapomněla nebo kdy jste odbočila ze zajetých kolejí.

Pro a proti

Mezi jasné výhody patří to, že poznáte vlastní cyklus. Budete si jistá, kdy se snažit o početí. Dále pak odpadnou potřebné výdaje za nutné antikoncepční pomůcky. Vyhnete se také vedlejším účinkům. Nevýhodou je nutnost si opravdu podrobně metodu nastudovat a zpočátku věnovat čas správnému zapisování a sledování symptomů.