Polycystické vaječníky – znáte své tělo?
8. 9. 2021

Polycystické vaječníky – znáte své tělo?

Nadváha, vypadávání vlasů, časté akné hlavně na krku, vynechávání menstruace a žádná ovulace. Potýkáte se s některým z těchto problémů? Pak se ptejte svého gynekologa, jestli netrpíte syndromem polycystických vaječníků. Ale nebojte, i když zní příznaky nemoci hrozivě, tak u každé ženy má syndrom jiný průběh. Nemusíte nutně přijít o své ženství a mít nadváhu. To jsou mýty.

Koho trápí polycystické vaječníky alias syndrom PCOS?

Mnoho žen se o svém zdravotním stavu dozví teprve, když vysadí hormonální antikoncepci a chce otěhotnět. ALE. Menstruace nepřichází, hormony jsou rozbouřené jako oceán a akné vás nezbaví ani ta nejlepší kosmetika. Polycystické vaječníky postihují také ženy, které už mají děti. Odhaduje se, že syndrom PCOS má 5-20 % žen v reprodukčním věku.

Co to přesně PCOS je?

Nemoc se dá pojmenovat jako metabolické onemocnění, které má endokrinní povahu. Ve zkratce – výsledkem je hormonální nerovnováha a zvýšená hladina mužských pohlavních hormonů, hlavně testosteronu. To pak vede k příznakům jako je akné, nepravidelná menstruace a další, jak jsme psali v úvodu.

Hledáte příčinu?

To doktoři také. Není jen jedna. Často se píše o dědičnosti, nezdravém životním stylu (strava, nadváha, nedostatek pohybu a stres) a v neposlední řadě narušení správné funkce hormonů. Diagnózu vám potvrdí gynekolog pomocí ultrazvuku.

Co se děje s tělem?

Klíčový problém u polycystických vaječníků je inzulinová rezistence, která může mít za následek přibírání na váze. S kily navíc se špatně bojuje. Velké množství glukózy v organismu (inzulinová rezistence) slouží jako ohromný zdroj energie a kalorie z jídla jdou všechny do zásob. Na druhou stranu syndrom postihuje také hubené ženy. Některým ženám se v důsledku PCOS zvětší vaječníky a mají na nich cysty.

Současná medicína umí dobře potlačit projevy nemoci, třeba nadměrnou produkci mužských hormonů. Bohužel se zatím polycystické vaječníky nedají zcela vyléčit. Doufejme, že je to jen ZATÍM.

Temná stránka polycystických vaječníků

Hormonální nerovnováha a časté projevy na těle, na náladách a psychice. To vše ženám s PCOS na sebevědomí moc nepřidává. Je to složitý syndrom, ke kterému se musí přistupovat komplexně a s respektem. Pokud se vás tato situace týká, tak rozhodně nevěšte hlavu. Je spousta způsobů, jak si pomoci sama. Můžete také oslovit odborníky, kteří o syndromu získávají čím dál tím více informací.

Jak si můžete pomoci sama?

Pro ženy je často důležité vědět, že v tom nejsou samy. U polycystických vaječníků toto platí na 100 %. Mnoho žen prochází PCOS a doberou se svého vysněného cíle, ať už je to početí nebo stabilizace váhy a hormonů. Na internetu najdete velmi mnoho článků a videí, které vás inspirují a nasměrují správným směrem. Informací stále přibývá a onemocnění se věnuje větší pozornost. Stačí se začíst do více zdrojů a svou cestu konzultovat s chápajícím gynekologem.

Na YouTube je například cvičení hormonální jógy, které má za úkol správně prokrvit pohlavní orgány, hlavně vaječníky.

Můžete tělu dodat vitamíny v podobě doplňků stravy. Internet je zase plný ohlasů žen, který si tyto doplňky už zkusily a samozřejmě dejte na doporučení gynekologa.

Také jsou žádoucí úpravy jídelníčku a není problém sehnat výživového poradce se zkušenostmi právě pro vás. Případně se poraďte se svým lékařem.

Víme, že každé tělo je jiné a reaguje na něco jiného. S tím je třeba k řešení PCOS přistupovat. Důležitý je názor odborníků a rozhodně se hodí mít základ v podobě sdílených informací od jiných žen.

S čím poradí doktoři?

Pokud si nejste jistá, obraťte se s důvěrou na gynekologa. Lékaři vám pomohou srovnat hormonální bouři. Také problémy s neplodností se dají s odborníky řešit. Medicína postupuje mílovými kroky. Nenechte se převálcovat hormony, které se vám vydaly na scestí, vše se dá řešit. Bude vás to stát sice námahu navíc, ale výsledek bude o to sladší.

Ani slavným kráskám se PCOS nevyhýbá

Módní ikona a návrhářka Victoria Beckham, scénáristka a herečka Emma Thomson, slavná trenérka Jilian Michaels nebočeská kuchařka a food blogerka Kamu. Všechny tyto ženy spojují polycystické vaječníky. To je důkaz, že ani hubeným, úspěšným a krásným ženám se syndrom nevyhýbá. Přečtěte si jejich příběhy a nechte se jimi inspirovat ke své vlastní cestě.

Znát svého soupeře je základ

Toto je samozřejmě nadnesené. Pokuste se své tělo přijmout takové jaké je i s jeho nedostatky. Milujte ho, protože vám celý život pěkně slouží. Nicméně, když ho něco trápí, je důležité hledat příčinu. Zkuste se zaměřit nejen na fyzickou stránku věci, ale také na vaši psychiku. Stres bývá totiž jedním ze spouštěčů polycystických vaječníků. A ve stresu jsme dnes snad všichni.

Meditace, jóga, pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu, případně psychoterapie jsou vhodné cesty, jak přistoupit k PCOS komplexně. Vaše tělo si to zaslouží. Vy si to zasloužíte!

Doufáme, že jsme vás inspirovali v další cestě ženským životem, který není vždy jednoduchý. Ale je krásný a plný radostí, tak si ho dál vychutnávejte naplno.