Nadýmání při menstruaci. Taky to tak máte?
7 tipů, jak na nadýmání během menstruace
Je to tak nefér. Některé ženy během menstruace řeší jednu jedinou nepříjemnost, a tou je výměna tamponů či jiných hygienických pomůcek. Jiné kromě toho musí řešit i bolesti, křeče či nadýmání. Ach jo. Pokud patříte do druhé skupinky, je nám to opravdu líto. Bohužel, život není úplně fér. Přinášíme vám alespoň 7 osvědčených rad, jak tyto „nafouklé“ problémy zmírnit.
Strava
Jak jinak. Její správné složení dokáže ovlivnit mnoho procesů v našem těle. Pokud se bavíme o nadýmání spojené s obdobím menstruace, tak za něj může především zadržování vody v těle. To způsobují kynuté potraviny a potraviny bohaté na sacharidy (pečivo, pizza, koláče), také výrazně slané, či naopak sladké pochutiny. Tajný trik může být i během konzumace potravin, když budete jíst pomalu a u jídla nebudete zbytečně mluvit, vyhnete se tak „polykání vzduchu“. Čím méně vzduchu do sebe při jídle dostanete, tím lépe.
Nápoje
O perlivých nápojích snad ani psát nemusíme, účinek jejich bublinek zná úplně každý. Jistě i víte, že vodu zadržuje také káva nebo čaje. Pijte vodu. Čistou a neperlivou. Pokud vás obyčejná voda nebaví, zpestřete si ji přidáním kapky citronu, máty, meduňky či heřmánku, nebo v ní vylouhujte kousky sezónního ovoce. Například jahody na plátky obyčejnou vodu skvěle osvěží.
Bylinky
Kromě výše uvedených bylinek pro vás máme jedno překvápko. Tušili jste například, že čerstvě nasekaná petrželová nať funguje jako močopudný prostředek? Takže šup s ní do polévek, salátů, na maso, do dipů… Vlastně se naučte pracovat s čerstvými bylinkami. Nejen, že si připravíte chutné jídlo, ale ještě prospějete svému tělu. Pokud vás se slovem dip napadá slovní spojení grilování, tak vězte, že je mnohem lepší naložit maso či zeleninu do domácích marinád právě z bylinek, než používat předem připravované kořenící směsi. Když už nejsou malým chemickým koktejlem, tak většinou obsahují velké množství soli, která v těle zadržuje vodu! A způsobuje tolik nechtěný pocit odulosti, nateklosti.
Minerály
Ti nejdůležitější „mineráloví“ pomocníci proti nadýmání jsou vápník, hořčík a draslík. Zatímco první dva velmi dobře znáte, draslík vám rádi přiblížíme. Pomáhá regulovat rovnováhu tekutin v těle a najdete jej ve zralých banánech, mangu, špenátu, rajčatech, ořechách a chřestu (ten navíc obsahuje asparagin, který má močopudné účinky). Opravdu není třeba chodit do lékárny pro doplňky stravy, většinou je najdete v regálech obchodů či na farmářských trzích v mnohem příjemnější podobě.
Pohyb
I když se vám v období menstruace nechce příliš hýbat – ať už jste unavená, nebo vám to kvůli krvácení není vůbec příjemné – překonejte se. Úplně vám bude stačit delší svižná procházka. Za prvé díky ní rozpohybujete svůj trávicí trakt, za druhé opět bojuje proti zadržování tekutin v těle. Existují dokonce i speciální cvičení od jemné jógy během menstruace po domácí posilování. Tohle cvičení vám dokonce může pomoci i zmírnit bolesti, tak směle vyzkoušejte co je pro vás nejvhodnější a už víc neposlouchejte gauč s měkoučkou dekou, který vás k sobě vábí.
Masáže
Masírování břicha samozřejmě také stimuluje stahy střev a celkově činnost trávicího systém, navíc dokáže ulevit od menstruačních bolestí. Můžete si dokonce vyrobit vlastní masážní olej, který vašemu bříšku bude nejvíce vyhovovat – do mandlového nebo slunečnicového oleje přidejte pár kapek nějakého éterického oleje, např. bergamot, šalvěj, cypřiš nebo levanduli. A pak touhle vonnou esencí ulevit napětí, které způsobuje jak probíhající cyklus, tak například voda či plynatost.
Homeopatika
Pokud vás nadýmání trápí i nadále a vy jste vyzkoušela úpravu stravy i sport či relaxaci, mohou být další volbou homeopatika. Ta jsou v poslední době velmi oblíbená. Jejich účinek je velmi subjektivní, proto opravdu doporučujeme poradit se o jejich nasazení s odborníkem. Homeopatika jsou sice volně prodejná, ale není nad doporučení kombinace a dávkování od odborníka. Seznam lékařů, kteří využívají homeopatickou léčbu právě ve vašem městě, najdete veřejně dostupný na internetu.