Jak poznat, že vaše dítě něco trápí a jak mu pomoci
V uplynulých měsících se ve spojení s pandemií Covid-19 řešilo mimo jiné jedno velké téma, a to distanční výuka dětí a jejich návrat do škol. Je beze sporu jasné, že odloučení dětí od jejich vrstevníků, oslabení sociálních kontaktů a ztráta běžného režimu má na děti velký dopad, nemluvě o tom, že domácí vzdělávání nemůže plnohodnotně nahradit výuku ve školních lavicích.
V důsledku mimořádných vládních opatření děti tráví více času v domácím prostředí, mohou být zcela izolovány od okolního světa, a ačkoliv se to může zdát paradoxní, protože právě rodina, by měla dítěti poskytovat největší bezpečí a oporu, ne vždy tomu tak je. Děti tak přestávají být školními institucemi pozorovány a tudíž nemusí být zachyceny signály, které napovídají, že v rodině probíhají situace, které mají nepříznivý vliv na jejich zdraví. Může se jednat o domácí násilí, sexuální zneužívání blízkou osobou, fyzické a psychické týrání či neadekvátní formy trestání. K těmto situacím mohlo docházet již před pandemií, ale v důsledku toho, že rodiny spolu tráví mnohem více času doma, se mohlo toto nepřijatelné chování zhoršit či nově objevit v domácnosti, kde v důsledku pandemie roste zátěž v rodině. Děti, které se v některé z těchto situací nacházejí, tak mohou zůstat zcela samy bez cizí pomoci.
Toto téma je ve společnosti stále kontroverzní, pojďme to společně změnit a třeba i pomoci někomu, kdo se nachází v podobné nouzi.
Dle některých statistik je v České republice každoročně hlášeno zhruba 9000 případů týraných, zneužívaných a zanedbávaných dětí. V důsledku pandemie jsou tato čísla však výrazně vyšší a to hovoříme pouze o případech, které byly zachyceny. Celkové číslo tak může být opravdu šokující.
V nedávné době se mimo jiné začalo více hovořit o nebezpečí na internetu a sociálních sítích, což zachycuje i dokument V Síti, který varuje před nebezpečím v podobě sexuálních predátorů. Kyberprostor však skýtá i mnohá další rizika, je zde velký prostor ke kyberšikaně a nepříznivý dopad na vývoj a zdraví dětí může mít i nekontrolovaný přístup k nevhodným obsahům, ať už se jedná o snadnou dostupnost pornografie či videa zachycující násilné chování.
Už se však tolik nemluví o tom, že nebezpečí může na děti číhat i v rámci vlastní rodiny. Podle průzkumů je dítě nejčastěji ohroženo někým z rodiny či svého blízkého okolí, na což upozorňuje kampaň Vy a my nenecháme dětství zhořknout, s níž se můžete seznámit na webových stránkách www.chranmedetstvi.cz
Jak poznat že se s vaším dítětem, nebo s dítětem z vašeho okolí něco děje? Varovné signály mohou být různé a často těžko rozpoznatelné, je proto důležité vnímat jakékoliv změny v chování a prožívání dítěte. Pokud máte podezření, že dítě něco trápí a že by mohlo být ohrožené, prvním krokem, jak mu pomoci, je mluvit s ním. Jak na to?
- Důležité je vést rozhovor v přijímajícím a respektujícím duchu
- Při rozhovoru byste sami měli být v psychické pohodě a neměli byste mít v hlavě jiné starosti
- Dopředu si nachystejte otázky, na které se budete ptát. Otázky by měly být citlivě pokládány tak, aby dítě cítilo vaši podporu, pochopení a to, že mu chcete pomoci, protože ho máte rádi
- Otázky by měly být obecné, nezavádějící, například „co se s tebou teď děje? Máš nějaké trápení? Chceš o tom mluvit? Nestalo se ti něco ošklivého?“
- Je důležité ubezpečit dítě, že jste tu pro něj a může vám cokoliv říci a dát mu naději, že se každý problém dá řešit
Může to být jen maličkost, co vaše dítě trápí, ale i takovou maličkost není radno podceňovat a vzájemná upřímná komunikace s dítětem je pro vytvoření vztahu plného důvěry velmi důležitá a zároveň může být i prevencí a může vést k zachycení vznikajících problémů.
Pokud máte pocit, že před vámi může dítě něco tajit nebo si s danou situací nedokážete sami poradit, existuje spousta institucí, na které se lze obrátit. Často se může stát, že se dítě raději svěří někomu jinému, protože je to pro něj jednodušší. Kde lze tedy vyhledat pomoc?
- Linka důvěry či Linka bezpečí
- Psycholog či psychoterapeut
- Neziskové organizace (Dětské krizové centrum, Intervenční centrum, Locika)
- Pedagogicko-psychologická poradna
- OSPOD
Pokud se v podobné situaci nacházíte a máte obavu, že by vaše dítě mohlo zažívat situace, které jsme v článku popsali, věřte, že na to nejste sami a vše se dá řešit.
Vaše Ema