Endometrióza, diagnóza, která může zhatit bezproblémové početí
Svírat v náruči vlastní miminko, to není jen tak. Už samotné otěhotnění je někdy velmi problematické, a když nakonec zamíříte ke gynekologovi, můžete si vyslechnout nepříjemnou diagnózu. Co je endometrióza a jak se s ní úspěšně vypořádat?
Právě tento „rozsudek“ si vyslechne 10-15 % žen v plodném věku. I s tímto procentem jde o jeden z nejčastějších gynekologických problémů. Při pohledu z druhé strany stojí endometrióza minimálně za 20 % případů, kdy žena nedokáže otěhotnět,některé odborné zdroje dokonce uvádějí i 50 %!
O nemoci se zatím příliš mnoho neví, proto diagnóza často přichází pozdě. Přitom je kromě nemožnosti otěhotnět provázena pořádně nepříjemnými bolestmi břicha, bolestivou menstruací a o bolestivosti pohlavního styku ani nemluvě.
Pojďme to změnit. Březen je měsíc endometriózy. Mluvme o ní a zajímejme se. Na světě tímto onemocněním trpí asi 176 miliónů žen a je to cokoli, jen ne banalita nebo legrace.
Co je endometrióza a jak vzniká?
Při tomto onemocnění se buňky sliznice dutiny děložní (říká se jim endometria) nacházejí mimo dělohu – zpravidla jsou ve vaječnících a vejcovodech, ale můžou být kdekoli v dutině břišní, a dokonce jsou i případy, kdy byly nalezeny na plicích.
Potíž s endometriózou spočívá v tom, že zmíněné buňky reagují na hormonální změny v těle, takže když dojde na menstruaci, v ložiskách endometrií se spustí krvácení a je zaděláno na chronický zánět. Tím vzniká i problém s otěhotněním.
Podstatnou část problému tvoří i hormonální nerovnováha v těle ženy, při níž je estrogen dominantním hormonem. Buď je ho moc, nebo je málo progesteronu.
Na endometriózu jako takovou se pak můžou „nabalit“ i další komplikace, jako třeba krev v moči nebo ve stolici, bolesti orgánů, které jsou „uloženy“ mimo dutinu břišní a bohužel i mimoděložní těhotenství.
Druhy endometriózy
Aby to nebylo tak jednoduché, dělí se endometrióza na čtyři druhy:
- peritoneální (endometria jsou na pobřišnici)
- ovariální (na vaječnících)
- rektovaginálního septa (mezi vagínou a konečníkem)
- adenomyóza (uvnitř děložní svaloviny)
O který druh endometriózy jde v konkrétním případě, pozná lékař při laparoskopickém nebo hysteroskopickém vyšetření.
Endometriózu můžeme léčit, ale ne vyléčit
Neradi slyšíme, že se problému už nikdy nezbavíme. K životu to ale patří a endometrióza je jedním z takových případů. Léčba probíhá dvěma způsoby:
- Konzervativně. Někdy stačí podávat léky proti bolestem a hormonální přípravky, díky nimž se nevítaná ložiska dál nevytvářejí, nebo dokonce ustupují. Tento způsob léčby často pomáhá při výskytu ložisek v pobřišnici.
- Na operačním sále. Těžší případy vyžadují šetrný laparoskopický zákrok, během kterého dojde k odstranění endometriálních ložisek laserem a k případnému rozrušení větších srůstů. Tento zákrok se zpravidla provádí na specializovaných pracovištích, takže se tu ženy setkávají nejen s pochopením, ale samozřejmě i s profesionály, kteří se v problematice dostatečně orientují.
Prevence neexistuje
Říká se, že prevence je lepší než následné řešení problémů. V případě endometriózy ale bohužel žádná prevence neexistuje. Pokud na sobě začnete pozorovat zmiňované potíže, s návštěvou gynekologa neotálejte ani chvilku. Včasný zásah je důležitý!
„Držím palce, ať nemusíte nikdy nic takového řešit. Prevence neexistuje, ale základem jsou pravidelné návštěvy gynekologa - 2x ročně a znát jak naše tělo funguje. Krásné slunečné dny, Vaše Ema“