Stres – jaké zdravotní problémy může způsobit a měli bychom se ho bát?
Všechny jsme to někdy zažily, situace, kdy ocitáme ve stresu. Existují případy, kdy je stres žádoucí a tzv. nás vybičuje k lepším výsledkům. Kdy nám a našemu zdraví škodí a je důležité vyhledat odbornou pomoc?
Stres a jeho příznaky
Co je vlastně stres? Jde o obrannou reakci organismu na vnější faktory, které nás dostávají do stavu, který nám není příjemný. Organismus se tak vychýlí z rovnováhy a v lidském těle tak začne docházet k vyplavování stresových hormonů kortizolu a adrenalinu. Pokud se v takovém stavu ocitáme často a dlouhodobě, může to mít pro naše psychické i fyzické zdraví velmi vážné následky.
Příznaky mohou být různé. Od únavy, po poruchy spánku až po poruchy libida a menstruační potíže. Reprodukční orgány totiž nefungují tak, jak by měli a vás mohou trápit větší bolesti nebo úplné vynechání menstruačního cyklu. To může vést až k problému s početím. Dále přichází se stresem i zažívací problémy nebo cukrovka. Stres může mít totiž neblahý vliv na hladinu cukru v krvi. Jak je to možné? Stresové hormony zabraňují uvolňování inzulinu a snižují jeho účinky. Jeho nedostatek se pak projeví zvýšenou hladinou cukru neboli hypoglikemií. Co se týče psychických problémů, dlouhodobé vystavování stresu může vést k stresu chronickému a ten pak k úzkostem a depresím.
Jak na stres
Jak se stresem bojovat? Určitě to není jednoduché, ale existuje několik návodů, jak nad stresem vyzrát. Zkuste se zastavit, zpomalit dýchání a nadechnout se zhluboka z břicha. Snažte se mu v některých případech zcela vyhnout, nebo se na něj alespoň co nejlépe připravit. A pokud vám někteří lidé nebo situace způsobují dlouhodobý stres, začněte řešit jejich příčiny. V případě, že se domníváte vy nebo vaše okolí, že se může jednat o deprese či úzkosti, určitě vyhledejte odbornou pomoc a nebojujte samy!
Vaše Ema