Psychoterapie
12. 3. 2021

Psychoterapie

Výkyvy nálady, rozmrzelost, smutek, pláč, pocit bezvýchodné situace, bolesti hlavy, bezesné noci a mnoho dalšího. To mohou být mimo jiné známky deprese a úzkosti. Vzhledem k vládním nařízením a vzniklým zákazům je rozvoj těchto psychických trápení stále častější. Proto jsem se rozhodla pro vás zjistit něco o psychoterapii, duševním zdraví a o řešení obtíží, které mohou potkat kohokoli z nás. Navštívila jsem psychoterapeutku paní Mgr. Evu Ambrosovou, která pracuje ve Středočeském kraji.

Dobrý den Evo, chtěla bych se zeptat co to je duševní zdraví a jak souvisí s psychoterapií?

„Dobrý den Emo, souhrnně lze duševní zdraví chápat jako stav osobní pohody, která je nedílnou součástí celkového zdraví každého člověka. Duševně zdravý člověk je schopen přijímat a zpracovávat informace, řešit problémy, aktivně se zúčastňovat dění kolem sebe a adaptovat se na nové situace. Je citově vyrovnaný, zvládá vlastní emoce, ale zároveň se dovede uvolnit. Psychoterapie je vhodná ve chvíli, kdy člověk prožívá nepohodu, nejistotu, zklamání, únavu a podobné pocity.“

Co všechno ovlivňuje duševní zdraví člověka?

„Na duševní zdraví člověka má vliv celý jeho celý předchozí životní vývoj, jeho celkový současný stav (ve vztahu k socioekonomickým souvislostem) a také jeho vztah k očekávání budoucí životní cesty.“

Co říkáte dopadu covidové situace na lidskou psychiku?

„Dopady současné situace na psychiku lidí už jsou, ale osobně je očekávám ještě mnohem výraznější. Nejistá situace, omezení pohybu, apokalyptická vize budoucnosti vyvolává již zmiňované pocity beznaděje, strachu a z toho vyplývající úzkosti. Zvyšuje se napětí a intenzita emočních reakcí u lidí. Statistická čísla z Národního ústavu duševního zdraví jsou velmi varující.“

Co doporučujete v boji proti úzkosti a depresi, co ještě můžeme udělat sami doma a kdy už potřebujeme odborníka?

„Zacvičte si, snažte si držet dobrou náladu, relaxujte, poslouchejte hudbu. Nebuďte sami, pokud vám to situace dovolí. Udržujte společenské kontakty, buďte v kontaktu s rodinou a přáteli ať už hovorem, písemně nebo video hovory. Přestaňte kouřit a pít alkohol. To, kdy je nutné vyhledat odborníka, je u každého individuální, ale pokud si tuto otázku položíte, není nic jednoduššího než ho kontaktovat.“

Jak funguje úhrada, když bych se chtěla objednat k vám nebo dalším psychoterapeutům na terapii? Většinou se návštěva u psychoterapeuta hradí. 

„Všeobecná zdravotní pojišťovna poskytuje v rámci pilotního projektu "Zvýšení dostupnosti psychosociální podpory" příspěvek 7000,- Kč, na podporu psychosociální intervence u vybraného terapeuta pojištěncům sezení v maximálním počtu 10 hodin. Všechny potřebné informace najdete na webových stránkách VZP.“

V dnešní době všech omezení ale není snadné se někam dopravit. A co když budu chtít jako terapeuta například vás, ale jste až z Nymburka a já z Prahy? Přeci jen člověk si dnes vybírá podle doporučení a ne okresů.

„Nevadí. Převážná většina terapií je dnes poskytována on-line formou. Ve světě byly zveřejněny studie, které se zabývají srovnáním účinků klasické terapie tváří v tvář a terapie online. Závěry těchto studií se shodují v tom, že online terapie je rovnocennou alternativou ke klasické terapii. Pro většinu účastníků studií nedošlo ke ztrátě žádného z rozměrů či vrstev, které pokrývá standardní sezení.

Jaký máte názor na program darování vajíček?

„Mám v terapii dvě ženy, které mimo jiných životních zdarů, které jsou jimi zpětně hodnoceny pozitivně, uvádí i fakt, že se tímto způsobem zasloužily o vznik nového lidského života a tím udělaly další lidi šťastnými. Na tento dobrý skutek vzpomínají s radostí.“

To je dobrá zpráva. Máte zkušenost i se stranou příjemkyň vajíček?

„Mám v terapii jednu mladou paní, která díky dárkyni po dlouhých letech léčby neplodnosti přivedla na svět zdravého chlapečka. Tato skutečnost měla dobrý vliv na další fungování do té doby poměrně ne úplně funkčního vztahu. Pár se dlouhodobě léčil, nejasné vyhlídky a očekávání už do vztahu přinesly velké množství stresu a negativních emocí. Musím bohužel říci, že mnohdy po několika dílčích neúspěších dochází i k rozpadu partnerského vztahu.“

Jaký vliv má na člověka „izolace“ a přerušení společenských vztahů?

„Pro člověka jako tvora přirozeně společenského hrají vztahy důležitou roli, ne-li tu úplně nejdůležitější. Od narození nás formují nejen ty, které máme s rodiči, sourozenci či kamarády, ale také vztah, který získáváme svým vnitřním nastavením či okolním působením sami k sobě. Za zavřenými dveřmi bytů kvasí řada dalších, „měkkých“ problémů: alkoholismus, domácí násilí nebo závažné psychické obtíže. Data o jejich rozsahu budou dostupná až zpětně a nebudou to jistě veselá data.“

Moc děkuji za rozhovor. Co byste na závěr vzkázala našim čtenářům?

„Také děkuji za pozvání. Ráda bych Vašim čtenářkám popřála hodně sil a zdraví v této nesnadné době. V případě, že se necítí dobře, jim přeji najít odvahu překonat nervozitu a úzkost z něčeho neznámého a vyhledat psychoterapeutickou pomoc, která jim může být velmi nápomocná v jejich životě.“

Doufám, že pro vás článek byl přínosem. Myslím, že se každý v nějaké části trochu poznal. Přeji vám, ať tuto dobu ve zdraví přečkáte. Pokud potřebujete pomoc, nestyďte se o ní říci nebo si ji najít. Za rozhovor a rady moc děkuji Mgr. Evě Ambrosové z Terapeutického poradenství Ambrosia.

Psychoterapie za zvýhodněné ceny v době pandemie - Eva Ambrosová (evaambrosova.cz)

Vaše Ema