Pijete dostatečně? Měli byste!
O tom, že je voda pro naše tělo velmi důležitá, se rozepisovat snad ani nemusíme. Tekutiny v našem těle ovlivňují jak tělo, tak duši. Odborníci dokonce vidí ve správné hydrataci jeden z nejzdravějších návyků, které si člověk může osvojit. Jdete do toho?
Nedostatek tekutin
Začneme nedostatkem tekutin. Aby bylo hned ze startu jasné, jak vážné toto téma je. Takže – tušíte, co všechno nedostatečný příjem tekutin, vlastně ovlivňuje? Může způsobovat únavu, zácpu, výkyvy nálad, negativně samozřejmě působí i na pokožku – ta je pak povadlá, vrásčitá, suchá, „ďolíčková“… Pokud to necháte zajít příliš daleko, může dojít až k dehydrataci, která má samozřejmě ještě závažnější důsledky – apatie, slabost, bolesti hlavy, třes, mdloby, vysoký tep, přehřátí apod. Minimální příjem jde logicky ruku v ruce s minimálním vylučováním, takže jsou s dehydratací spojené také poruchy funkce ledvin, ledvinové i močové kameny nebo infekce močových cest.
Proč jsou pro naše tělo tekutiny tak důležité?
Opravdu se ptáte proč? Už na základce jste se určitě učili, že všechny buňky v těle potřebují vodu ke svému správnému fungování. Vždyť lidské tělo je tvořeno až z 60 % z vody. Takže proto. Soustředění, paměť, síla, nálada i dostatek energie, to všechno je na vodě ve vašem těle závislé. Voda samozřejmě není jedinou potřebou zdravého těla. Přidejte k ní spánek, pohyb či vyváženou stravu a vaše tělo vám poděkuje. Navíc ne nadarmo se říká „Ve zdravém těle zdravý duch.“
Vzdálenější dopady
Výše uvedené stavy jsou na vodě tak nějak přímo závislé. Je potřeba ale myslet komplexněji. Je léto, s ním jsou často spojené úrazy ve vodě, na kolečkových bruslích nebo na kole. Zdravé tělo se s jakýmikoliv úrazy a problémy vypořádá mnohem lépe, to je každému asi jasné. Pokud nějaký zákrok plánujete dopředu (nás samozřejmě napadají gynekologické zásahy či darování vajíček), máte velkou výhodu – můžete své tělo dát co nejlépe do formy. I něco tak jednoduchého jako voda vám může pomoci.
Kolik vody je tak správně?
Někdo říká 6 až 8 sklenic, druhý mluví o 2,5 l, podle dalšího stačí 1,5 l, jiný počítá s 0,5 l na 15 kg tělesné váhy… Výpočtů a teorií je nespočet. Ve dvou věcech se ale všichni odborníci shodují: 1. pít byste měli pravidelně, 2. nikdy by u vás nemělo dojít k pocitu žízně. Ano, čtete správně. Pít máte dopředu a průběžně, nikoliv až kvůli žízni. Ale pozor, tělo samo vám hodně pomáhá. Denně sice vyloučí cca 2,5 l vody – močí, pocením, dýcháním i stolicí, část vody si ale dokáže samo metabolizovat a v těle zachovat. Potom ale musíte přijít na řadu vy a zase na oplátku pomoci vy jemu. Doplňovat tekutiny nejlépe vodou, občas čajem, také ovocem, zeleninou, polévkami… Každé tělo je samozřejmě jiné. Na vás je ho poslouchat a vyjít mu maximálně vstříc.