PCOS (Syndrom polycystických ovarií) – máme se ho obávat?
27. 5. 2021

PCOS (Syndrom polycystických ovarií) – máme se ho obávat?

Syndrom polycystických ovarií (PCOS) je pojem, se kterým jste se již nejspíše setkala, ale víte skutečně, co způsobuje a o jak závažné onemocnění jde?

Jedná se o nejčastější hormonální poruchu u žen. PCO syndrom se vyskytuje asi u 5-20 % žen ve fertilním věku. Nebezpečné na tomto onemocnění je především to, jak nenápadný nástup může mít a včasné stanovení diagnózy a zahájení léčby je tedy nezbytné proto, aby se zabránilo pozdějším závažnějším následkům. Neléčené PCOS může totiž často vést k potížím s početím vytouženého potomka.  

Nejen neplodnost, ale i zvýšené riziko vzniku zhoubného nádoru dělohy či rozvinutí cukrovky 2. typu je důvodem, proč byste si měli na toto onemocnění dávat pozor a včas zpozorovat případné signály, které mohou na PCO syndrom poukazovat.

Navštěvujte proto svého gynekologa alespoň 1x ročně na pravidelné preventivní prohlídky!

Jaké jsou hlavní projevy syndromu polycystických vaječníků?

První obtíže se obvykle objevují již v pubertě a nastupují s první menstruací, ačkoliv u většiny žen se příznaky mohou rozvíjet po mnoho let. Příčiny PCOS nejsou dosud zcela objasněny – zdá se, že značnou roli hraje kombinace genetických faktorů a životního stylu (např. nadváha). Možné příčiny lékaři stále zjišťují, ale již dnes je jasné, že nedostatek pohybu spojený právě s nadváhou projevy nemoci zesiluje.

Každá z nás je však jedinečná a s tím souvisí i fakt, že u každé ženy může mít nástup nemoci jiné projevy a příčiny. V zásadě lze ale popsat hlavní projevy jako:

  • Nepravidelná menstruace či silné menstruační obtíže
  • Zvýšená produkce mužských hormonů
  • Zvětšené vaječníky (s četnými cystami)
  • Poruchy spánku
  • Omezená plodnost až neplodnost
  • Problémy s hmotností (ale pozor – i štíhlé ženy mohou trpět PCO syndromem)
  • Inzulínová rezistence

Pokud trpíte poruchou menstruačního cyklu, zvýšeným ochlupením těla a trápíte se s cystami na vaječnících, je to určitě důvod, abyste zpozorněla a problém konzultovala se svým lékařem. Lékař by s vámi měl probrat základní anamnézu a na základě toho naplánovat další vyšetření. Zpravidla se jedná o vaginální ultrazvukové vyšetření, odběr krve ke stanovení hladiny hormonů v krvi (dále změření hodnoty krevního cukru, cholesterolu a tuků), změření tlaku a hodnoty BMI.

Existuje lék na PCOS?

Nikoliv. I když se PCO syndrom podaří lékaři správně diagnostikovat, lék přímo na toto onemocnění bohužel zatím neexistuje. Současná medicína ale umí zmírnit konkrétní symptomy, kterými žena trpí.

Používají se tak například:

  • Léky snižující tvorbu mužských hormonů (pokud vás trápí zvýšené ochlupení těla)
  • Léky vyvolávající ovulaci
  • Léky regulující menstruační cyklus (antikoncepce)
  • Léky využívané při léčbě neplodnosti

“Kamarádka musela s tímto onemocněním na operaci – čeká mě to také?”

Je pravdou, že v určitých případech může lékař doporučit chirurgické řešení. Jedná se zpravidla o drobný laparoskopický zákrok, který na určitý čas může pomoci obnovit ovulaci ženy. Efekt ovšem není trvalý.

“Můj gynekolog mi nedávno indikoval PCOS – co teď mám dělat?”

Nebojte se – správná léčba a úprava životního stylu vám často zajistí normální život i s tímto onemocněním. Na co se tedy zaměřit? Důležitý je právě zdravý životní styl a s tím spojená psychická pohoda.

  1. Dbejte na rady Vašeho ošetřujícího lékaře, dodržujte stanovenou léčbu a zeptejte se i na případné doplňky stravy, kterými si můžete pomoci.
  2. Pravidelně se hýbejte!
  3. Snažte se omezit rafinované cukry!
  4. Je dobré zapojit i různé sportovní aktivity, které přispívají k psychické a fyzické pohodě. Zkuste třeba hormonální jógu!

“Co ještě mohu udělat pro své zdraví, pokud syndromem PCO trpím?”

Životní styl a psychika hrají značnou roli v tom, jakým způsobem se nám daří toto onemocnění dostat pod kontrolou. Je prokázáno, že zvýšená konzumace kávy sice riziko vzniku PCO nezvyšuje, ale může zhoršovat projevy tohoto onemocnění (bolest, zažívací obtíže). Také si dejte pozor na častější pití alkoholu – alkohol obecně výrazně narušuje naši imunitu a zvyšuje tvorbu prozánětlivých látek. Pokud tedy budete diagnostikováni s tímto onemocněním, tak se konzumaci těchto látek maximálně vyhýbejte.

Dalším důležitým článkem je kvalitní strava a úprava vašeho jídelníčku – určitě ji konzultujte s odborníkem a nevrhejte se do diet, které by pro vaše tělo mohly být nebezpečné. Vhodné je nicméně doplňovat Omega-3 mastné kyseliny (EPA, DHA, ALA), které mají prokázaný protizánětlivý efekt a navíc zmírňují menstruační bolesti. Naleznete je například v tepelně upravených rybách.

Zvyšte svou pohybovou aktivitu! Pohyb přináší endorfiny a dobrou náladu a tu si ordinujte, co nejčastěji můžete. 😊

Pokud s tímto onemocněním máte sama zkušenosti, můžete se s námi o ně podělit pod naším článkem.

Vaše Emma