Jak se znovu nastartovat?
Jistě se shodneme na tom, že starty a nové začátky bývají pro mnohé z nás těžké. Dlouhá přestávka, ať už pracovní, nebo studijní, to je vždycky peklo. Vánoční svátky, nemoc, zavřené pracoviště a nyní po zásahu Covidu, se nový rozjezd dotkne nejednoho z nás. Samozřejmě je to velmi individuální a záleží i na konkrétním začátku, jak obtížný „nový“ start je. Po dlouhé pauze často přichází lenost, pomalé ranní rozjezdy a učení, nulový režim, zhoršená paměť, nulová koncentrace …
Jak jste na tom vy, máte za sebou nějakou delší přestávku? Potřebujete se znovu nakopnout? Pomoci by mohl pohyb, oleje i luštění. Máme pro vás typy, jak mozek v těchto rozjezdech podpořit. Přinášíme 10 osvědčených rad.
Chůze jako rytmus pro váš mozek
Váš mozek potřebuje ke své činnosti rytmus. Takže pokud delší dobu sedíte či ležíte, mozek pomalu, ale jistě vypíná. Častá chůze vám zaručí pravidelné a správné zásobování mozku krví, což s sebou přinese bystřejší úsudky i lepší paměť. Chůze je sama o sobě jednoduchá činnost, pro mozek to, ale znamená koordinaci mnoha činností a systémů dohromady. Proto již 15 minut chůze v kuse, zvýší vaši koncentraci o 50%.
Pohybem proti stárnutí
Chůze a pohyb nemusí být vždy to samé. Znáte to – sedíte u počítače, snažíte se formulovat nějakou myšlenku a nejde to. Něco napíšete, smažete, napíšete, smažete... Zvedněte se a běžte si pro vodu, nebo se alespoň malinko protáhněte. Navíc je vědecky dokázáno, že rychlejší pohyb alespoň 30 minut denně pomáhá proti stárnutí.
Zdravých tuků se bát nemusíte
Všimli jste si, že vlašské ořechy tak trošku připomínají mozek? Pro mozek a nejen pro něj jsou tyto ořechy velmi prospěšné. Obsahují nenasycené mastné kyseliny, které dodávají mozku výživu a energii. Najdete je i v avokádu, olivách a olivovém oleji, máslu a ghee, rybách, libovém mase, vejcích, semínkách, ořechách, plnotučných mléčných výrobcích, ale třeba i v kvalitní čokoládě. Během studia je tedy vhodné vyměnit balíček chipsů právě za tento doping pro mozek.
Přidejte i foláty
K výše zmíněným ořechům a dalším dobrotám je vhodné přidat navíc listovou zeleninu, špenát, brokolici, kapustu, růžičkovou kapustu, chřest a luštěniny. Tyto potraviny obsahují právě foláty a ty bojují proti depresi, demenci i Alzheimerově chorobě. Samozřejmě je vždy lepší čerstvá varianta všech potravin, ale kvalitní mražená zelenina je taky skvělým pomocníkem. Doporučuji zařadit jeden kus zelené zeleniny denně.
Ginkgo biloba nejen na paměť
Velmi silný a odolný strom s krásnými zelenými lístečky, které se třeba v tradiční čínské medicíně využívají už přes 5 000 let. Ginkgo biloba vám pomůže s poruchami paměti, nastartováním koncentrace a pozor, má prý blahodárný vliv i na dlouhověkost. Sama o sobě pomáhá prokrvit a tím i okysličit místa, která trpí horší zásobou krve s kyslíkem, proto je vhodné zároveň stravu obohatit o železo, které je nosičem kyslíku v krvi. Je vhodné ho užívat dlouhodobě, nebo alespoň měsíc před plánovaným „výkonem“. S pamětí a soustředěním pomáhá také zinek, cholin (např. v B komplexu) a Guarana.
Kyslík je základ
Čerstvý vzduch je kouzelník, to je známá věc. Jste unavená, chce to vzduch. Nemyslí vám to? Chce to vzduch. Bolí vás hlava? Chce to vzduch. Ať už se projdete do obchodu, nebo si v kanceláři či obýváku otevřete na chvíli okno, cokoliv se počítá. Nezapomínejte ani na květiny kolem sebe. Pokojové rostliny pomáhají vzduch doma čistit a navíc navozují klid. Pozor, ale na místnosti, kde se spí. Tam by květiny neměli být, v noci totiž květiny spotřebovávají kyslík a vypouštějí oxid uhličitý.
Zaměstnávejte mozek i mimo práci
Proč myslíte, že vaše babičky luštily křížovky? Nebylo to pouze pro zábavu. Různé šifry, hlavolamy, křížovky, sudoku, totiž dokážou skvěle trénovat mozek. I když aktuálně nepracujete ani nestudujete, občas si něco vyluštěte. Nedovolte mozku, aby na delší dobu vypnul. Dnes udělají dobrou službu i logické hry, které má v dnešní době každý mobilní telefon.
Relaxace a regenerace
A teď vám naopak poradím, abyste vypnuly. Odpočinek je pro vaše tělo stejně důležitý jako pohyb. Každý si pod pojmem relaxace vybaví něco jiného – horká vana, voňavé svíčky, meditace, partnerská masáž, oblíbený film… Tak která forma odpočinku je ta pravá právě pro vás? Myslete přitom nejen na svého ducha, ale také na tělo.
Zdravý stres existuje a pomáhá
Ano, i stres může být zdravý. Děláte věci na poslední chvíli? Uděláte je zaručeně efektivněji, než kdybyste na ně měly zbytečně moc času. Studenty před zkouškami nebo sportovce před závodem vždy vybičuje k lepším výsledkům. Stres v těle způsobují stresové hormony adrenalin a noradrenalin, které dále spouští kaskádu dalších hormonů jako prolaktin, hormony štítné žlázy a mnoho dalších. Proto má stres multiorgánový vliv a není radno tělo takovému stresu vystavovat pravidelně a dlouhodobě.
Stresové hormony způsobují vyšší tepovou frekvenci, tím se zvyšuje proudění krve v těle, rychlejší dech, okysličování krve, zvýšení teploty těla, které se tělo zároveň ihned snaží chladit nadměrným pocením. Jedna akce vyvolá další navazující reakci. Kouzelná věc to naše tělo. Není proto divu, že někdy na poslední chvíli ve stresu podáváme mnohem lepší výkon.
Rozptýlení neznamená vždy lelkování
Možná si říkáte, že právě rozptýlení máte kolem sebe až moc, a právě proto se nemůžete soustředit na práci. Zkuste se naučit s rozptýlením pracovat. Kdykoliv cítíte, že jste se v práci zasekly a nejde vám pohnout se dál, běžte třeba naskládat nádobí do myčky, nakrmit rybičku nebo si vyluštit jedno sudoku. Vyčistíte si hlavu a znovu usednutí „ke stroji“ by mělo být efektivnější.
Doufám, že naše tipy využijete a budou vám užitečné v přípravách, ať už do školy či práce. Doporučuji tedy zdravý životní styl, alespoň v době velkých plánovaných výkonů, i když zrovna nejste jeho vyznavačem. Jistě jeho dopad ocení přinejmenším váš mozek.
Držím palce, Vaše Ema