Hormonální jóga: prevence i léčba neplodnosti, nespavosti nebo migrény
19. 5. 2021

Hormonální jóga: prevence i léčba neplodnosti, nespavosti nebo migrény

Že jste o hormonální józe ještě neslyšeli? Určitě to napravte. Jde o poklidné cvičení, které vám pomůže vybalancovat hormony v těle, uleví od stresu a nespavosti a podpoří plodnost. A je toho mnohem víc.

Jóga není jen moderní mantra, kterou se musíme všichni zaklínat a pak ji zkusit, abychom byli cool. Doopravdy na ní něco je. Existuje celá řada druhů tohoto cvičení – jeden je klidný a nenáročný, další se odehrává v místnosti s teplotou 42 °C, jiný je svižnější nebo vyloženě náročný. Ze všech těchto druhů můžeme ovšem zdůraznit hormonální jógu neboli hormonální jógovou terapii (kterou často na internetu najdete pod zkratkou HJT).

Co jsou to vlastně hormony?

Na začátek si ujasněme, co jsou hormony, proč jsou v lidském těle tak důležité a proč není radno jejich správnou činnost podceňovat.

Hormon je zjednodušeně řečeno kapalná látka, která vzniká ve žlázách s vnitřní sekrecí. Každý hormon jako chemická látka přenáší v těle různé informace mezi tkáněmi. K tomu, aby se hormony dostaly, kam mají, pomáhá krev.

K nejznámějším hormonům, o kterých slýchávají i laici, patří třeba adrenalin (vyplavuje se ve stresových situacích, abychom dokázali „utéct, nebo bojovat“), dopamin (zodpovídá za pocit štěstí a radosti), nebo melatonin (zajišťuje „v těle“ střídání fáze dne a noci, podporuje spánek).

Co je hormonální jóga a s čím může pomoci?

Hormonální jóga je cvičení zahrnující prvky klasické jógy, asány zaměřující se na celé tělo, ale především na oblast pánve. Má tři základní sestavy – pro ženy, pro muže a pro diabetiky. Každá skupina totiž potřebuje zpravidla podpořit něco jiného.

U žen jde především o řešení potíží s hormonální nerovnováhou. Ta často způsobuje změny nálad, snížení libida a funkce štítné žlázy, zároveň ulevuje od projevů menopauzy. Při cvičení je tedy potřeba zaměřit se na vaječníky, hypofýzu a štítnou žlázu.

Muži mohou hormonální jógou řešit hlavně problémy s prostatou, ale i snížené libido, stres nebo nespavost. Během cvičení dochází k harmonizaci varlat, štítné žlázy a nadledvinek.

A nakonec je tu ještě speciální cvičení pro diabetiky i pro všechny, kteří mají k diabetu předpoklady (jako je například nadváha, vysoký krevní tlak nebo genetická zátěž). Sestava pro tuto část cvičících podporuje funkci jater, slinivky a sleziny. Výsledkem může být i zlepšení imunity.

Každá sestava má tři části: rozehřátí (šest cviků), samotné cvičení a nakonec harmonizaci energie a čaker.

Obecně hormonální jóga řeší:

  • předčasný nástup menopauzy
  • nepříjemné projevy premenstruačního syndromu
  • ztrátu menstruace
  • nespavost, stres a syndrom vyhoření
  • potíže s erekcí a plodností
  • bolestivý pohlavní styk
  • problémy s početím způsobené hormonální nerovnováhou
  • inkontinenci
  • sníženou činnost štítné žlázy
  • vypadávání vlasů, problematickou pleť
  • nadměrnou únavu
  • migrénu
  • osteoporózu
  • zadržování vody v těle

Hormonální nerovnováha, kterou se tento druh jógy snaží odstranit, je přitom klíčem nejen k tělesné, ale i duševní pohodě. Tak proč to nezkusit?

Kde a jak cvičit hormonální jógu? Klidně v pohodlí domova

Na internetu už dnes najdete nepřeberné množství videí, která vás do hormonální jógové terapie zasvětí. Nejdřív doporučujeme věnovat se aspoň trošku teorii. Díky ní si uděláte jasno v tom, co vás čeká, a naladíte se na správnou vlnu. Pak můžete vyhledat praktické ukázky a celé sestavy a vybrat si lektorku, která vám bude nejpříjemnějším společníkem. Pokud ovládáte angličtinu, budou vaše možnosti ještě mnohem větší.

Výjimečné ale nejsou ani kurzy hormonální jógy, na nichž se sejdete s lektorkou a dalšími zájemkyněmi. Takové společně strávené chvíle vás pak můžou spojit a možná kromě lektorky najdete i někoho, s kým budete moci probrat svoje dojmy.

Stačí 3x týdně 30 minut a budou se dít věci

Hormonální jógu můžete zpočátku (první tři měsíce) cvičit každý den, později 3-4x týdně po dobu 30 minut. Čím častěji se jí věnujete, tím dříve se dostaví výsledky. Chcete-li HJT pojmout jen jako prevenci, bude vám stačit cvičení 3x týdně po dobu 30 minut.

Kdo by si měl dát na hormonální jógu pozor?

I hormonální jóga má jisté „kontraindikace“ a nehodí se pro všechny. Cvičit by ji neměly těhotné ženy, vyhnout by se jí měli lidé po operaci, se zvýšeným nitroočním tlakem, endometriózou způsobenou hormonální nerovnováhou (ideální je poradit se s lékařem a lektorem) a vážnými psychickými problémy.

Hormonální jógu si můžete zacvičit samy doma např. zde: https://www.youtube.com/watch?v=ZXxaahdpTao

Budeme moc rádi, když nám dáte vědět, jak na vás působí. 

Vaše Ema