7 tipů, jak si zpříjemnit období plné tmy, zimy a stresu
22. 12. 2020

7 tipů, jak si zpříjemnit období plné tmy, zimy a stresu

Co si budeme povídat, poslední měsíce nebyly zrovna nejjednodušší a nyní to navíc všechno ještě vrcholí. Něco zavřené, něco otevřené, cukroví, zbytek dárků, vaření, škola, práce, nemoci, stromek, kapr… Celý váš seznam by se nám sem zřejmě ani nevešel. Jak zimu a svátky přežít v pohodě, na to recept neexistuje. My vám však chceme poradit, jak o sebe pečovat, aby vás stres vysloveně nezničil.

Strašák jménem stres dokáže napáchat mnohdy větší škody, než si vůbec dokážeme představit. Ovlivňuje spousty věcí, zvenku i zevnitř našeho těla. Špatná nálada, podrážděnost, bolesti hlavy i břicha, průjem, nesoustředěnost, dělání chyb, zhoršení kvality pleti, přejídání se, posunutí menstruačního cyklu… To vše, a ještě mnohem víc mohou být projevy stresu. Ten dlouhodobý může vést až k depresím či závažným zdravotním problémům.

Nebudeme vám radit, abyste se „vykašlali“ na dárky a místo kapra koupili předsmažené rybí prsty. Jen vám zkusíme navést na to, jak si po celém dni dopřát odpočinek, jak se za každý úkol odměnit. Pořád to bude předvánoční, vánoční a povánoční honička, ale zpříjemněná. Jak? Tady je naše top sedmička:

1. Horký nápoj – věříme, že horké drinky dokážou zahřát nejen na těle, ale i na duši. Zkuste kávu tentokrát s „vaječňákem“, nebo ohřátý samotný vaječný likér se šlehačkou, svařené víno s vitamíny nabitým pomerančem, oblíbený čaj doplněný medem, citronem a zázvorem… A hlavně myslete na to, že je potřeba pít teplý nápoj skutečně teplý. Ne až si na něj po několika hodinách vzpomenete.

2. Teplé a příjemné oblečení – abyste byli v klidu a cítili se dobře, je potřeba zajistit svému tělu patřičný komfort. Vysoké podpatky a kabát s lehkou podšívkou vypadají určitě moc hezky, ale nyní potřebujete pořádné sněhule a vaťák. Opravdu, věřte nám, že teplo je pro tělo k nezaplacení.

3. Světlo – v zimě je ho málo, víme. Ale přece jen se dá nedostatek světla alespoň malinko podpořit. Před setměním zkuste alespoň rychlou procházku, roztáhněte doma žaluzie, sviťte si (nebojte se, účet za elektřinu se vám tím rozhodně rapidně nezvedne), rozsviťte vánoční dekorace, zapalte si svíčky…

4. Vůně – pro osobní pohodu jsou vůně extrémně důležité. Dokážou navodit příjemnou atmosféru a pohladit vás po duši. A nemáme na mysli pouze parfémy. Co kdybyste si udělaly radost a koupily si nový krásně voňavý sprchový gel, tělové mléko, balzám na rty, vonnou svíčku nebo difusér? K zimnímu období se přeci jen hodí jiná vůně než třeba přes léto.

5. Koupel či masáž – kdy naposledy jste si užili dlouhou, horkou a provoněnou koupel? Vzpomínáte si, kdy vás partner pořádně promačkal? Velká škoda. Půl hodinka ve vaně vás nezabije a taková partnerská masáž, to je ideální předehra. Ano, i hezké milování může být domácím lékem proti stresu. Souhlasíte?

6. Nákup pro sebe – mezi sháněním vánočních dárků pro vaše blízké si zkuste udělat radost i samy sobě. Stačí maličkost – svíčka, čaj, káva s sebou, řasenka (normálně bychom asi zvolili rtěnku, ale řasenky je v době rouškové mnohem praktičtější), nebo třeba i kniha, manikúra… A když už je hranice stresu opravdu vysoko, mohl by to zachránit nový parfém či kytice barevných květů.

7. Zimní vaření – asi se budeme opakovat, ale třeba horká polévka dokáže divy. Co třeba pořádná zelňačka, česnečka, nebo mrkvový krém se zázvorem? Neodbývejte se namazanou houskou a připravte si teplé jídlo – klidně na dva dny dopředu. Navíc i v zimě volte vitamíny. Kromě zelí, česneku a závoru najdete spoustu vitamínů také v bramborách, paprikách, pomerančích, jablkách, citrónu apod.

Je nám jasné, že někdy je nereálné vychutnat si ještě horký čaj, nebo že „vanovou“ půlhodinku musíte odložit kvůli dopékání cukroví. Ale tyhle „hoňky“ a odklady nesmí převládat. Vaše tělo potřebuje, abyste se o něj staraly. Teprve potom bude fungovat bez bolestí, nepravidelností a špatné nálady.